Milo Ensemble

Milo Kurtis

Milo Kurtis

MILO

Pomysłodawcą MILO ENSEMBLE jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień – Milo Kurtis – współzałożyciel Maanamu, członek Osjan, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Milo zapraszał do nagrań również artystów tej klasy, co Tomasz Stańko, który nagrał z nim dwa albumy (Osjan i Tribute to Don Cherry). Współpracował też na scenie ze słynnym amerykańskim współtwórcą free Jazzu – Donem Cherry.

MILO ENSEMBLE

to zreaktywoiwany kwintet złożony z muzyków współpracujących z Orkiestrą NAXOS. Muzyka wykonywana przez zespół jest bardziej zbliżona do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – oud, saz, santur, buzuki, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, Tybetu i free jazzu. Ważnym elementem koncertu jest wokal jemeńskiej śpiewaczki Rasm Al Mashan, posługującej się wschodnimi melizmatami. Koncert ME jest formą podróży po kontynentach i stylach.
Zespól powraca do czynnego koncertowania w składzie: Milo Kurtis – klarnet, trombity, głos, instrumenty perkusyjne, Rasm al Mashan – śpiew, Mariusz Kozłowski – saksofony, Adeb Chamoun – darabuka, riqq, daf, głos, Mateusz Szemraj – oud, saz, santur, Buba Kuyateh – śpiew, kora.

Koncerty Milo Ensemble to każdorazowa podróż, która nie wiadomo dokąd muzyków zaprowadzi. To ponad godzinne improwizacje instrumentalne i wokalne w których dźwięki i rytmy mieszają się tworząc niezwykłe klimaty artystyczne. Jak mawia sam twórca zespołu: „Nie sugerujcie się nazwami. Milo Ensemble to nie jazz, nie muzyka etniczna, nie pisanie na maszynie, nie kopanie kartofli, nie bieganie na setkę… A jak już wyeliminujecie to, czym nie jest to, co robimy, to wyjdzie Wam Muzyka Świata”.

Komentarze są wyłączone.