Bogowie Live in Concert

LIVE IN CONCERT

„Bogowie – film z muzyką na żywo” to pierwsza w historii realizacja filmu polskiego z muzyką wykonywaną symultanicznie przez zespół na scenie. Muzykę, którą skomponował Bartosz Chajdecki wykonuje band w którego składzie występuje kompozytor oraz zespół smyczkowy B.A.Ch. Film Ensemble. Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem – choć wybitna – czasem umyka widzowi. Dla widzów stanowi to niezwykłe przeżycie, kiedy są świadkami procesu twórczego.

Projekt ten był dotychczas prezentowany dwukrotnie – w 2015 roku na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie i w 2016 w lubelskim Centrum Spotkania Kultur z okazji Międzynarodowego Dnia Serca pod patronatem Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Bogowie z Muzyką na Żywo @ CSK Lublin
fot: Dorota Dee Bielak

O FILMIE

Film „BOGOWIE” Łukasza Palkowskiego to największy sukces kasowych polskiej kinematografii 2014 roku – obejrzało go bowiem bisko 2,5 mln widzów a także jeden z największych sukcesów kinowych w ogóle – znalazł się bowiem w dziesiątce najlepszych filmów nakręconych po 1989 roku.

Film jest hołdem dla Zbigniewa Religi, który walce o zdrowie i życie pacjentów poświęcił całego siebie. Wbrew wszystkiemu i wszystkim zrewolucjonizował polską medycynę. Dzięki Jego uporowi, odwadze i – przede wszystkim – wiedzy można zaryzykować tezę, że setki tysięcy Polaków zawdzięcza Mu życie i zdrowie.

Drugim czynnikiem, który zadecydował wysokiej wartości artystycznej filmu jest obsada. Rewelacyjna, określana jako brawurowa rola Tomasza Kota na długo pozostaje w pamięci widzów. Stworzył on bowiem obraz Religi jako człowieka z krwi i kości, który jednak w wyrasta poza otaczająca Go siermiężność PRLu. Partneruje mu plejada najlepszych aktorów, m.in. Jan Englert, Kinga Preis, Zbigniew Zamachowski czy Piotr Głowacki.

.

Bogowie z Muzyką na Żywo @ FMF Kraków

Jednak wielu recenzentów i przede wszystkim – widzów podkreśla, że jednym z najmocniejszych elementów filmu jest muzyka skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego. Stanowi ona nie tylko tło wydarzeń i wypełnienie warstwy dźwiękowej ale w newralgicznych momentach współtworzy akcję i buduje emocje których w filmie jest tak dużo. Jak mówi sam kompozytor, jego celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Wdaje się, że cel ten w pełni udało Mu się osiągnąć.
Film zdobył wiele nagród, m.in: Orzeł (film, główna rola męska, drugoplanowa rola męska, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, nagroda publiczności), Złote Lwy (dystrybutor, Gwiazda gwiazd Elle, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą, Nagroda Project London, film, pierwszoplanowa rola męska, scenariusz , charakteryzacja, scenografia, Złoty Klakier Nagroda publiczności) i wiele innych.

Bogowie z Muzyką na Żywo @ FMF Kraków

SKŁAD ZESPOŁU

Bartosz Chajdecki — instrumenty klawiszowe
Andrzej Olewiński — gitara
Mateusz Szemraj — gitara
Szymon Mika — gitara
Wojciech Gumiński — gitara basowa
Robert Rasz — perkusja
B.A.Ch. Film Ensemble — zespół smyczkowy

RECENZJE KONCERTU

Już pierwsze kadry filmu i towarzysząca im muzyka otwierająca sprawiły, że widzowie przenieśli się w czasie ponad 20 lat wstecz i z zapartym tchem śledzili losy tytułowych Bogów. Każde kolejne ujęcia zagłębiały nas coraz bardziej w świat profesora Religi, a kompozycje które wyczarował Bartosz Chajdecki elektryzowały połączeniem mocy i tajemniczości. (…)Byłem i nadal jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak bardzo intensywne emocje wzbudził we mnie ten seans.
„Bogowie Live in Concert” to jeden z najmocniejszych akcentów tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej? Zdecydowanie tak!
(Soundtracks.pl)

Oba wydarzenia [Star Trek i Bogowie – przyp.] zagwarantowały niesamowite przeżycia – o wiele inaczej odbiera się film, kiedy muzyka mu towarzysząca jest grana na żywo. Wszystko jest czystsze, lepiej dopracowane i prawdziwe.
(Film.gildia.pl)

BOGOWIE – film z muzyką na żywo. Niezwykłe wydarzenie.
(Muzyka&Film)

Boskie dźwięki z ekranu.
(Gazeta Wyborcza)

Komentarz muzyczny do filmu
…odbywa się na scenie pod srebrnym ekranem i jest bezcenny. „Bogom” kardiochirurgii towarzyszy w tym projekcie muzyka grana na żywo. (…). To filmowa muzyka ilustracyjna lecz rzadko zdarza się twórcy tak idealnie zgrać treść i obraz. Muzyka stanowi wręcz element fabuły. Często słychać w niej rytm impulsów EKG – tak zdrowych, jak i chorych serc. Kompozytor twierdzi, że jego celem było odtworzyć odgłosy i nastrój sali operacyjnej.

(Marek Rybołowicz Nowy Tydzień w Lublinie)

 

Rider

 

Komentarze są wyłączone.