Dzień VI. Kaja Mianowana. Piesni Sefardyjskie

O koncercie

Kolejna propozycja również doskonale wpisuje się w kontekst miejsca w którym odbywa się Festival. Szóstego dnia Wpółdrogi Festivalu usłyszymy Pieśni Sefardyjskie w wykonaniu Kai Mianowanej. Aby zrozumieć czym jest ta twórczość, trzeba cofnąć się do czasów średniowiecza, kiedy to społeczność żydowska zamieszkiwała obszar Półwyspu Iberyjskiego. Zachowując odrębność kulturową, jednakowoż czerpiąc z ludowej twórczości ludności zamieszkującej półwysep powstała cała kultura którą dziś nazywamy sefardyjską. Częścią tej kultury stał się też m. in. język – ladino. Koncert pieśni sefardyjskich w wykonaniu Kai Mianowanej to kobiece, intymne zwierzenia o niespełnionych marzeniach, tęsknotach, relacjach międzyludzkich i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Bohaterką sefardyjskiego romansu i cantigi jest kobieta silna, która z odwagą i na własnych zasadach pokonuje życiowe przeszkody, a jednocześnie pragnie autentycznej i wiernej miłości. Jest nieskończenie wrażliwa i bardzo samotna. To opowieść o niezaspokojonych pragnieniach, rzewna prośba o miłość i wolność, orientalny lament oddający hołd dawnej kulturze judeo-hiszpańskiej. Koncert tworzy spójną, klimatyczną całość, zinterpretowaną w autorski i oryginalny sposób. Skłania do refleksji i zagłębienia się we własne tęsknoty. Zachęca do duchowej podróży w odległe krainy od wieków wędrujących Żydów Sefardyjskich.

Dziś, na fali zainteresowania folkiem i sięgania do źródeł ludowych i ludycznych rośnie także zainteresowanie tym właśnie gatunkiem. Jednak recital jaki Państwu proponujemy wyróżnia jedno – autentyczność źródeł i wierność wykonania. Co jest oczywiste – Kaja śpiewa w języku ladino oryginalne teksty do auterntycznej muzyki, która Kaja wyszukała przygotowując niniejszy program.

Artyści

Sefardyjskie tradycje muzyczne, łączące wpływy wielu kultur, m. in. hiszpańskiej, marokańskiej, osmańskiej, tureckiej, a także europejskiej odzwierciedlone zostały przez ciekawy barwowo zespół muzyków

Kaja Mianowana

śpiew

Pasjonatka i pomysłodawczyni projektu, wokalistka i aktorka, związana z Teatrami Muzycznymi w Polsce, a na stałe z Teatrem ROMA. Więcej o Kai Mianowanej na naszych stronach

Barbara Brzezińska

Klawesyn

Marcin KrólMarcin Król

Skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Michaela Vaimana.
Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Marka Mosia, Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Krzysztofa Węgrzyna, Magdalenę Szczepanowską, Vladimira Spivakova oraz Kwartet Śląski.
Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto jest stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpił w wielu krajach Europy (w Filharmonii Berlińskiej wykonał Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego), w USA oraz Korei Południowej.

Współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen, Limburg Symphonie Orkest, Liege Philharmonic Orchestra. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Wildwood Opera Festival Orchestra w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym Schloss Zwingenberg w Heidelbergu. Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
W ostatnim czasie, wystąpił m.in. na V międzynarodowym festiwalu Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej oraz na festiwalu Europa – Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich, w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Radio Lublin, a także na festiwalu Summer Music Festival w Wieliczce.
Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków, nagrał Kwartet na czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz.

Karol Krasiński

cajon, doumbek i instrumenty perkusyjne:

Perkusista, muzyk sesyjny. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Grażyny Bacewicz w Warszawie w klasie perkusji Krzysztofa Jedlewskiego. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie perkusji Edwarda Iwickiego (dyplom w 2014 roku). Od 2002 roku perkusista Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Od 2011 roku pierwszy perkusista Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z którą dokonał licznych nagrań jako muzyk sesyjny.

Współpracuje z Filharmonią Narodową, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Lubelską oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W 2011 roku odbył trasę koncertową po Europie z I Culture, Orchestra.

Uczestnik V Europejskiego Konkursu dla instrumentów dętych i perkusyjnych w Linzu. Brał udział w nagraniach projektów „Tuwimki” oraz „Muzalinki”.

Od 2013 roku jest perkusistą zespołu funkowo-popowego „SIC”

 

Komentarze są wyłączone.